Haksen’den protesto eylemi

Burada bir basın açıklaması yapan HAKSEN Genel Başkanı Ayhan ÇİVİ, yetkii sendikaların işbirliği yapmamasını eleştirerek, memrun kaybettiğini söyledi. Ek ödemelerin taban aylığa yansımaması nedeniyle emeklilikte önemli maaş kaybı olacağına dikkat çeken ÇİVİ, bu şartlarda emekliliğin hayal olduğunu belirterek, açıklamanın ardından sendika üyelerine yapılan 5 ytl hazine yardımını maliye bakanlığına postaladı.

YETKİLİ SENDİKALAR AĞUSTOS BÖCEĞİ GİBİ.

Şu anda yetkili memur konfederasyonları ile hükümet arasında toplu görüşmelerin ikinci turu yapılmaktadır. Bir konfederasyon masayı terk ederek toplu görüşmelere sokakta devam etmeyi tercih etmiştir. Öncelikle sendikaların kendi kararlarına saygılıyız. Ancak, hep birlikte ortak talepler etrafında buluşamayan sendikalar, birbirlerini suçlayarak haklı görünmeye çalışmaktadırlar. Bu kavgaların memura hiçbir yararı yoktur. Kendi aralarında uzlaşma özürlü bu sendikal anlayışlarla memurun da memur sendikacılığının da bir yere varması mümkün değildir. Bir yıl boyunca zaman geçiren Ağustos böceği gibi toplu görüşmeler gelince farklı telden çalmaktadırlar.
Memurlar sormaz mı ?
Daha önceleri neredeydiniz ?
Neden bir araya gelemiyorsunuz ?
Biz masadakilerden sadece bir şey istiyoruz.
Size ne önerilirse önerilsin.
Hükümet, kazanılmış hakları koruyacağına dair taahhütte bulunmalıdır.
Bu olmazsa olmazınız olmalıdır.

ADALETSİZLİK KURUM İÇİNE DE GİRMİŞTİR.

Denge tazminatı tüm kamu görevlilerine seyyanen ödenirken, ek ödeme düzenlemesi ile çalışanlar arasındaki ücret makası tekrar açılmıştır. Daha önce kurumlar arasında var olan adaletsizlik şimdi kurumların içine de girmiştir. Örneğin, mühendis kökenli şube müdürleri mühendis ücretinin gerisine düşmüştür. Ulaştırma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü , Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü gibi döner sermaye geliri bulunan kurum çalışanlarına yapılan ek ödemeler döner sermaye bütçesinden yapılacaktır. Halbuki, döner sermaye bütçesinden yapılacak ödemelerin miktarı Sağlık Bakanlığı, Sanayi, Bakanlığı gibi kuruluşlara eşdeğer olması gerekirdi.

ÇALIŞANA EMEKLİLİK HAYAL.

Ek ödemelerden sosyal güvenlik primi kesilmediği için emekli maaşına yansımamaktadır. Bu nedenle, ortalama memur maaşı dikkate alındığında emeklilikte yüzde 40’a varan oranda maaş kaybı olacaktır. Çalışan memurların yüzde 80’i bankalara borç öderken, emekli olması hayal olmaktadır. Ek ödemelerden sosyal güvenlik primi kesilmemesi nedeniyle hükümet kayıt dışılığı teşvik etmektedir. Bu nedenle, eğer ücret adaletinin emekli-çalışan tüm kesimleri kapsaması isteniyorsa ek ödeme yerine artışların taban aylığına yapılmasını istiyoruz.

BORDRO KİRLİLİĞİ GİDERİLMELİDİR.

Bugün itibariyle Devletten maaş alan 5969 farklı unvan grubu bulunmaktadır. Yani, 5969 farklı kriterlere göre maaş bordrosu yapılmaktadır. Bordro kirliliği giderilmeden , ücret adaletinin sağlanması mümkün değildir.

5 YTL HAZİNE YARDIMI HAK ARAMAYI SAKATLADI.

Hak almayı ve hak aramayı genişletecek sendikal hakların yerine sözde sendika üyeliğini teşvik için memura verilen 5 ytl hazine yardımı tam tersine hak aramayı sakatlamıştır. Adeta bedava üyelik kampanyasına dönüşen bu uygulama sendikacılığın imajını zedelemektedir. Eğer sendika üyeliğinin karşılığı 5 YTL ise bunu istemiyoruz. Alın 5 liranızı, verin grev ve toplu sözleşme hakkımızı..

İçerik Galerisi

Haksen'den protesto eylemi

Haksen'den protesto eylemi

Haksen'den protesto eylemi

Haksen'den protesto eylemi

Haksen'den protesto eylemi