%4.5 maaş zammına anlamlı protesto

  1 Temmuz Çarşamba günü saat 13.00’te İdare Mahkemeleri önünde toplanan Haksen üyeleri kurdukları ‘zam pazarında’ artışa karşı gelen 51 TL ile alınabilecek ürünleri sergilediler. Basının yoğun ilgi gösterdiği eylemde kurulan pazarda memurların 51 TL maaş artışı ile ;

  Tek kişi dört yıldızlı bir otelde herşey dahil 16 saat tatil , çocuğuna karne hediyesi olarak bir bisiklet tekeri, kösele bir ayakkabı teki, işyerinde giyebileceği yarım ceket, 17 Litre süper benzin ve 5 Litre Zeytinyağı alabildiği görüldü.

  Büro Hak-Sen Ankara 1 Nolu Şube Başkanı Cevdet Telefoncu yaptığı basın açıklamasında; bugün itibariyle memur maaşlarına yüzde 4,5 oranında artış yapılmıştır. 1 Ocak 2009 tarihinde yapılan yüzde 4 oranındaki maaş artışını da dikkate aldığımızda memur maaşları na 2009 yılında kümülatif olarak yüzde 8,68 oranında artış yapılmıştır.

  1 Temmuzdaki maaş zammına göre maaşımız 51 TL artmış olacaktır. 51 TL ile neler alabileceğimizi araştırdığımızda hayatımızda ne kadar büyük değişiklikler meydana getireceğini görmüş olduk, dedi.

  Cevdet Telefoncu açıklamasında şunları söyledi;
  Bizler bir taraftan yüzdelik maaş artışlarıyla ayakta kalmaya çalışırken, yargının ağır iş yükünü üzerimizde taşımaktan dizlerimiz artık tutmaz olmuştur.

  Yoğun, stresli ve sağlıksız bir iş ortamında çalışmamıza rağmen Lojman, Kreş, Lokal vb. hiçbir sosyal imkanımız olmadığı halde, elimizdeki ekonomik haklarımız da geri alınmaktadır.

  Yargı çalışanlarının fiilen görevde iken sahip olduğu mali ve sosyal hakların emekliliklerinde de devam etmesini istiyoruz.

  3717 sayılı Yasa uyarınca keşif vb. gelirlerden oluşan ve havuz parası diye tabir edilen paraların dağıtımı konusundaki yasal düzenleme hukuka aykırılıklar nedeniyle Anayasa Mahkemesince iptal edilmiştir. Bu nedenle personele herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

  2008 yılı Kasım ayında yeni bir düzenleme yapılması gerekirken hala bir düzenleme yapılmayarak aylık ortalama 300 TL den yargı çalışanları mahrum bırakılmaktadır. Havuz parası yerine fazla çalışma ücretinin 5 katına kadar ödenmesine ilişkin Yasa Tasarısı Adalet Bakanlığının olumlu yaklaşımına rağmen Maliye Bakanlığınca engellenmektedir. Biz yeni hakları bırakın elimizdekinin geri verilmesini istiyoruz.

  Adalet Bakanlığı personelinin maaşlarının Banka aracılığıyla ödenmesi için yapılan çerçeve sözleşmeye dayanarak Ankara Bölge İdare Mahkemesince yapılan banka protokolü mahkeme kararıyla iptal edilmiştir. Promosyonun maaş oranında değil tüm personele eşit dağıtılması gerekmektedir. Mahkeme kararının baz alınarak, Türkiye genelindeki tüm Adalet teşkilatındaki banka protokollerinin yenilenerek, banka promosyonlarının tüm personele eşit olarak dağıtılması gerekmektedir. Adalete yakışan bu olmalıdır.

  Sayın Başbakan bir konuşmasında “Bir ülkenin adalet terazisinde denge sağlanamamışsa oradaki ekonomik, siyasi ve sosyal yaraların sarılmasına imkan yoktur” demiştir. Vicdanla cüzdan arasında sıkışanları rahatlatan hükümet , yargıda oluşan ücret adaletsizliğinde terazinin dengesini ne zaman sağlayacaktır.

  Yargı sisteminin sorunlarına çözüm üretmeye çalışanlar, adaletin daha hızlı ve hakkaniyetli dağıtımı için insanüstü bir gayretle görev yapan yargının ağır sanayi işçilerinin de sesine kulak vermelidir.” dedi.

  İçerik Galerisi

  %4.5 maaş zammına anlamlı protesto

  %4.5 maaş zammına anlamlı protesto

  %4.5 maaş zammına anlamlı protesto

  %4.5 maaş zammına anlamlı protesto

  %4.5 maaş zammına anlamlı protesto

  %4.5 maaş zammına anlamlı protesto

  %4.5 maaş zammına anlamlı protesto

  %4.5 maaş zammına anlamlı protesto

  %4.5 maaş zammına anlamlı protesto