Çivi: TÜİK 4/C Onur Meselemiz Olmuştur

  Konfederasyonların aldığı kararı desteklemek için HAKSEN Başkanlar Kurulunca alınan karar gereğince, Genel Başkan Ayhan Çivi bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) önünde üyelerimizle birlikte kitlesel basın açıklaması yaptı.

  Genel Başkan Ayhan Çivi, basın açıklamasının ardından kuruma girişi yasaklanan emekli TÜİK 4/C üyemiz Sabahattin GÜRLER’i de yanına alarak kurumdan içeri girdi ve üyelerimizle birlikte bahçede çay içti.

  Genel Başkan Ayhan Çivi, kamuoyunun gündemine bu yıl gelen ve büyük tepkilere neden olan 4/C uygulamasının TÜİK’te 38 yıldan beri sürdürüldüğünü, bu zaman zarfında binlerce insanın bu kapıdan 4/C li olarak girip, 25 yıl çalışıp yine 4/C li olarak kapı dışarı edildiğini söyledi. Kapı dışarı edilen personele ne ihbar tazminatı ne de kıdem tazminatı ödenmediğini belirten Çivi, üstüne üstlük bir de kuruma girişleri yasaklanmaktadır , dedi.

  Genel Başkan Ayhan Çivi, sık sık alkış ve sloganlarla kesilen konuşmasında;

  Herhangi bir kurumdan emekli olduğunuzda size teşekkür ederler, saygı gösterirler. Ancak , TÜİK’ten 4/C’li olarak emekli olduğunuzda size giriş yasağı koyarlar. Bırakın emekli olan personeli Bölge Müdürlüğünde çalışan personelin de referans olmadan kuruma girişi yasaklanmıştır. Böyle bir uygulama hiçbir kamu kurumunda ne görülmüştür, ne de duyulmuştur. Hatta, demirperde ülkelerinde bile rastlanmamıştır. Personele yapılan bu muameleyi anlamak mümkün değildir. Bu uygulamayı huzurlarınızda kınıyorum…dedi .

  Kurum yöneticilerinin övüne övüne bitiremediği Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminin verilerini kim toplamıştır. Köy, kasaba, mezra demeden gece gündüz her türlü tehlikeye karşı kapı kapı siz mi dolaştınız ? Siz sırça makamlarınızda otururken, bu verileri sizin insan yerine koymadığınız 4/C personel topladı. Sizin onlara karşı hiç mi vicdani borcunuz yok. Hiç mi vicdanınız sızlamıyor. Siz, hangi sendikaya üye oldun diye soracağınıza, sizin bir derdiniz var mı diye hiç sordunuz mu ? Sizi neden ilgilendiriyor kimin hangi sendikaya üye olduğu. Sizin tüm baskı ve tehditlerinize rağmen büyük çoğunluk HAKSEN’i tercih etmiştir. 4/C personeli ekmeğiyle tehdit ettiniz, sizin yıl sonunda sözleşmenizi yenilemeyiz dediniz… Burası sizin şahsınızın mı ? Yoksa Devletin mi? Buna rağmen HAKSEN diyen ve bize destek veren tüm arkadaşlarımın alnından öpüyorum.. tebrik ediyorum… şükranlarımı sunuyorum… diye sürdürdüğü konuşmasında,

  Buradan çok açık ve seçik söylüyorum. Eğer HAKSEN üyelerinden birinin ekmeğiyle oynarsanız, tüm yasal hak ve yetkilerimi kullanarak bunu yapanlardan hesap sormak boynumun borcudur. Bir kez daha kurumun önünde söylüyorum. Yukarıdan beni duyduğunuzu bilerek söylüyorum. TÜİK 4/C mücadelesi benim için kişisel olarak ‘Onur Mücadelesi’ olmuştur. Tüm geçicilere söz veriyorum. Allah bana nefes verdikçe bu mücadeleyi sürdüreceğim. Nasıl sendikayı kapıdan içeri soktuysak. Sendika hakkını söke söke aldıysak, iş güvencesini de söke söke alacağız. Bu kapıdan geçici personel güvenle girecek ve hiç kimse onları kapının önüne koyamayacak, dedi.

  Genel Başkan Ayhan Çivi, diğer 4/C lilere göre en kötü şartlarda en zor işleri TÜİK personelinin yaptığını, bayan personelin anne olduğu takdirde işini kaybetmekten korktuğunu, hamile personelin o haliyle anket yapmaya zorlandığını , askerlik dönüşü personelin tekrar işe başlamasının tamamen idarenin keyfinde olduğunu belirterek, buna karşılık ,üniversite mezunu bir 4/C linin, özelleştirme nedeniyle atanması halinde 940 TL, Mecliste çalışması halinde 1.670 TL TÜİK’te 810 TL maaş ödendiğini söyledi.

  Çivi, Geçici personelin hak ve hukukunun teslim edilmesi için her türlü imkanı seferber edeceklerini, onların insanca yaşayıp, insanca hizmet etmeleri için her zaman yanlarında olacaklarını söyledi,

  Açıklamanın ardından , HAKSEN üyeleri 5 dakika süreyle alkış ve ıslıklarla yönetimi protestolarını sürdürdüler.

  Genel Başkan Ayhan Çivi, kuruma girişi yasaklanan emekli TÜİK 4/C üyemiz Sabahattin GÜRLER’i de yanına alarak , kuruma girdi ve üyelerimizle birlikte bahçede çay içti.

  İçerik Galerisi

  Çivi: TÜİK 4/C Onur Meselemiz Olmuştur

  Çivi: TÜİK 4/C Onur Meselemiz Olmuştur

  Çivi: TÜİK 4/C Onur Meselemiz Olmuştur

  Çivi: TÜİK 4/C Onur Meselemiz Olmuştur

  Çivi: TÜİK 4/C Onur Meselemiz Olmuştur

  Çivi: TÜİK 4/C Onur Meselemiz Olmuştur

  Çivi: TÜİK 4/C Onur Meselemiz Olmuştur

  Çivi: TÜİK 4/C Onur Meselemiz Olmuştur