İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’i ziyaret

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) Genel Başkanı Ayhan Çivi, İyi Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’i Parti Genel Merkezinde ziyaret etti.

Ziyarette, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı sayın Erhan Usta ve Kamu Süresi Sözleşmeliler Derneği Başkanı sayın Adem Atacan da bulundu.

Haksen Genel Başkanı Ayhan Çivi ziyarette aşağıda belirtilen hususları dile getirdi:

6.DÖNEM MEMUR TOPLU SÖZLEŞMESİNDE GETİRİLEN YÜZDE 1 BARAJI

Toplu sözleşmede yer alan hukuka aykırı düzenleme ile bugüne kadar tüm sendikaların üyelerine ödenen “toplu sözleşme ikramiyesinin” , hizmet kolunda örgütlü ve yüzde 1 barajını aşan sendika üyelerine ödenmesine karar verilmiştir. Bu karar nedeniyle kanunlarla kurulmuş ve faaliyet gösteren 192 memur sendikasının üyeleri Ocak-2022 ayından itibaren  üç ayda bir ödenecek olan 400 TL toplu sözleşme ikramiyesinden  mahrum edilecektir. Bunun sonucu olarak 192 memur sendikasının ve 8 konfederasyonun kapısına kilit vurulmak istenmektedir.

6 milyon memur ve emeklinin 2022 ve 2023 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen toplu sözleşme ile memur ve emekli bir kez daha sefalete mahkûm edilmiştir. Hükümet ve Memur-Sen Genel Başkanının birlikte belirlediği maaş artışlarına karşı sendikaların ve memurların tepkisini ortadan kaldırmak, Memur-Sen üyelerinin istifalarının önüne geçmek ve alternatif sendikalara üyeliklerin engellenmesi için yüzde 1 barajı getirilmiştir. Bu şekilde diğer sendikalara memurların toplu sözleşme ikramiyesi hakkı elinden alınarak, memurların barajın altında kalan sendikalardan istifa etmesi amaçlanmaktadır.  Bu şekilde kendileri gibi düşünmeyen, memur ve emeklinin hakkını aramak için çalışan ve yandaş olmayan sendikalara yönelik sivil bir darbedir. Memurlar tek tip sendikaya mahkûm edilmek isteniyor.

Demokrasinin vazgeçilmez bir parçası olan sendikal haklara yönelik bu yaklaşımı asla kabul etmemiz mümkün değildir. Bu ülkenin evlatlarının verdiği hak mücadelesine yönelik bu düzenlemeye karşı olduğumuzu ve bu yanlıştan dönülmesi gerektiğine inanıyoruz.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL KONUSU

Toplu sözleşme kararında; kamuda çalışan 450 bin civarındaki sözleşmeli personelin kadroya alınması için 2022 yılında çalışma yapılacağı belirtilmiştir. Devletine hizmet eden sözleşmeli memurların çektiği çileye son verilmesi için mutlaka kadroya alınmaları gerekiyor. 

3600 EK GÖSTERGE

Memurlara vaat edilen 3600 ek gösterge için de 2022 yılına vade verilmiştir. Devletine hizmet eden memurların emekli olarak da aile sorumluluklarını yerine getirebilmeleri, ikinci bir iş aramadan hayatlarının sürdürebilmeleri için 3600 ek gösterge düzenlemesinin sınıf ayrımı yapılmadan tüm memurlara yansıyacak şekilde yapılmasını istiyoruz.